Kutsestandardid

Alates 2013. aasta novembrist kehtivad Eestis järgmised treenerite kutsestandardid:

EKR* kutsetaseVarasem kutseTreeneri kutsenimetus
3Treener Iabitreener
4Treener IInooremtreener
5Treener IIItreener
6Treener IVvanemtreener
7Treener Vmeistertreener
8eliittreener

*EKR – Eesti Kutsekvalifikatsiooniraamistik (2008 kutseseadus)

Abitreener (kutsetase 3) on omandanud kutsealased oskused ja teadmised enamasti kutsealase väljaõppega. Ta täidab tööülesandeid ühetaolistes olukordades ning võib vajada juhendamist.

Nooremtreener (kutsetase 4) on omandanud kutsealased oskused ja teadmised enamasti kutsealase väljaõppe ja praktilise treeneritööga. Ta täidab tööülesandeid erisugustes olukordades ning töötab enamasti iseseisvalt.

Treener (kutsetase 5) on omandanud kutsealased oskused ja teadmised enamasti kutsealasel õppe ja pikaajalise treeneritööga. Ta täidab tööülesandeid erisugustes olukordades ja kõrgendatud saavutusnõuete nimel elukvaliteedi tõstmise eesmärgil või sportliku konkurentsi tingimustes. Treener omab valmisolekut erialaste teadmiste edasiandmiseks huvitatud osapooltele ning vastutab treeningtööks vajalike ajaliste ja tehniliste vahendite kasutamise ja treenerite omavahelise töökorralduse eest.

Vanemtreener (kutsetase 6) on enamasti omandanud kutsealased oskused ja teadmised kombineeritult kõrgema erialase formaalõppe ja kutsealase koolitusega ning pikaajalise ja tulemusliku treeneritööga. Ta täidab analüüsimist ja otsustamist eeldavaid tööülesandeid ettearvamatutes olukordades ja sportliku konkurentsi või tervise erinõuete tingimustes. Vanemtreener vastutab erialaste teadmiste edasiandmise eest huvitatud osapooltele ning juhib terviklikuks treeningprotsessiks vajalike ressursside kasutamist ja treenerite omavahelist töökorraldust.

Meistertreener (kutsetase 7) on enamasti omandanud kutsealased oskused ja teadmised kombineeritult kõrgema erialase formaalõppe ja kutsealase koolitusega ning pikaajalise pideva ja tipptasemel tulemusliku treeneritööga. Ta täidab teadmiste analüüsimist, süstematiseerimist, edasiarendamist ja õpetamist eeldavaid tööülesandeid ettearvamatutes ning uuenduslikku käsitlust nõudvates olukordades ja kõrgetasemelise sportliku konkurentsi või tervise erinõuete tingimustes. Meistertreener vastutab erialaste teadmiste edasiandmise eest huvitatud osapooltele, loob uut teadmust, arendab spordiala metoodikaid ning koostab õppematerjale, mis aitavad kaasa treenitavate meisterlikkuse kasvule. Vastutab tervikliku treeningprotsessi strateegilise planeerimise ja juhtimise eest.

Eliittreener (kutsetase 8) on omandanud kutsealased tipposkused ja -teadmised akadeemilise kõrgtasemega võrreldaval määral ning need on rahvusvahelisel tipptasemel korduvalt tõestatud tulemusliku treeneritöö kaudu. Ta täidab valitud erialal eriti arenenud ja spetsialiseeritud oskusi ning tehnikaid eeldavaid tööülesandeid, kasutades tulemuslikult kõige edumeelsemaid ja piirialadel olevaid teadmisi kõikides liikumisharrastuse ning spordi valdkondades ja tasemetel. Omab rahvusvahelist autoriteeti, kujundab eeskuju ja käitumise kaudu spordiala kultuuri rahvusvahelisel tasemel, demonstreerib oma novaatorlikkust, iseseisvust, teadus- ja kutsealast meisterlikkust ning pidevat pühendumust uute ideede või protsesside arendamisel töö- või õppesituatsioonides.

Treenerikutse taotlemine

Juhendid:

Õppematerjalid:

Seadused:

Kutse omistamise tasud

  • Abitreener EKR 3 (varasem I tase) – 40 eurot
  • Nooremtreener EKR 4 (varasem II tase) – 47 eurot
  • Treener EKR 5 (varasem III tase) – 56 eurot
  • Vanemtreener EKR 6 (varasem IV tase) – 72 eurot
  • Meistertreener EKR 7 (varasem V tase) – 80 eurot
  • Eliittreener EKR 8 – 100 eurot

Kutse omistamise tasu tuleb kanda Eesti Maadlusliidu arveldusarvele.

Erandiks on kutsekomisjonide liikmed, kellele omistab kutse EOK kutsekomisjon. Kutsekomisjonide liikmetel, kes taotlevad või taastaotlevad kutset, tuleb tasu kanda Spordikoolituse ja -Teabe SA arveldusarvele.

Uudised

Vaata kõiki uudiseid